Фљожљњ

Извор: Нециклопедија
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Фљожљњ је прва потпуна, чистог порекла, српска реч која почиње словом „ф“. Њено значење обавијено је историјским велом тајни. Верује се да иза ње стоји САНУД, али то није сасвим утврђено.


Историјски преглед[уреди]

Настанак[уреди]

Ова реч је вероватно настала 1902. године када се мала група чланова Lingivsta из Сада Новог одлучила да покаже удружењу из кога су се одвојили: „Материни српској“, како су у стању да ураде нешто паметно, па су тако констатовали да не постоји у српском језику ни једна реч која је и пореклом српска, а да почиње на слово „ф“. Они из „материне српске“ су тврдили како је Вук Караџић уопште погрешио кад је увео то слово у азбуку нешто од овога има и код оних мамлаза на Википедији. Стога су смислили реч „Фљожљњ“ и дали јој значење:

  • никакво;
  • мистериозно.

У Мајском преврату[уреди]

У данима након Мајског преврата, почело је да се спекулише како је то тајни састојак овог јела. А у томе је било и истине: -Лазо, говори где су, време ти истиче!-рекао је Вемић. -Нема овде никаквих тајних пролаза, нити одаја-одврати Лаза. Ристић је за то време гледао завесе и на крају се наслонио на зид. -Е, баш фљожљњ!-рече и пропаде кроз зид, који је крио тајни улаз. Краљ и краљица су се тамо крили и јели мајске преврате. Официри нису имали милости, најпре су, сирома, навалили да се послуже, а онда кад им је краљ зато одбрусио, Вемић је узвикнуо: „Фљожљњ!“ и побили су их обоје...

У Првом Светском рату[уреди]

Након Церске битке, генерал Степа Степановић је позват на аудијенцију код краља и унапређен у војводу. Том приликом одржао је следећи, дуг, потресан и свечан говор: „Мој господару, народе,... Фљожљњ!“ На пробоју Солyнског фронта, француски генерал ДеПере је, научивши српски, дао следећи сигнал за напад: „Мон амис, сербс, Фљожљњ у напад!“

Проглашење Краљевине СХС[уреди]

„У име ова три народа, проглашавам Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца. Нека нам је Фљожљњ!“, рекао је престолонаследник Александар.

Проглашење Краљевине Југославије[уреди]

„У своје име, проглашавам Краљевину Југославију. Нека ми је фљожљњ!“, рекао је краљ Александар.

Атентат у Марсеjу[уреди]

-Али, Александре, ако хоћеш да помогнемо твоју земљу, мораш ми рећи шта је тај... Фљожљњ- рекао је француски министар иностраних послова. -То је...- рече Александар, кад се зачуше пуцњи - АААААХХХХ!!!!-Чувајте ми Фљожљњ!

У Другом Светском рату[уреди]

-Која је, богаму, та реч?-рече друг Тито. -Друже Тито, то је Фљожљњ-након чега су његове трупе напале тек формиранu Великy Србијy. -Која је то чаробна реч, којом ћемо се одбранити, војводо-рече ђенерал Дража. -То је... АААА!!!-рече војвода и паде смртно рањен.

У СФРЈ[уреди]

„Проглашавам Социјалистичку Фљожљњаву Републику Југославију“- рече друг Тито на седници.

Ова реч се губи све до...

НАТО бомбардовање[уреди]

Пуковник Золтан Дани је запазио „стелт“ авион, унео координате у ракету и викнуо: „Људи... ФЉОЖЉЊ!-ракета је полетела и оборила дотични циљ. Од тада, овој речи се опет губи сваки траг. Али...

У Хари Потеру 7[уреди]

„Када се Хари поново нашао наспрам мрачног господара, Волдемор је узвикнуо: „Авада Кедавра!“. Хари је био неко време мртав, али кад је на оном свету срео Дамблдора, који је читао „Историју Срба“ Владимира Ћоровића, овај је рекао: „Немам шта да ти кажем осим „ФЉОЖЉЊ!“, након чега је Хари оживео и викнуо Волдемору: „Ма Фљожљњ и ја теби!“. Волдемор је пао мртав...“